Co warto wiedzieć o śwince morskiej?

Chcesz sprawić radość dziecku i kupić zwierzątko? Marzysz o śwince morskiej? Zanim wybierzesz się do sklepu zoologicznego, sprawdź, co warto wiedzieć na temat tych sympatycznych gryzoni. Dowiedz się, jak oswoić świnkę morską i jak zapewnić jej odpowiednie warunki. Zobacz, jakie niezbędne akcesoria musisz kupić i jakie obowiązki czekają na właściciela tego towarzyskiego zwierzaka.

Portrait of cute red guinea pig. Close up photo.

Jakie akcesoria są niezbędne?

Zastanawiasz się nad zakupem świnki? Musisz wziąć pod uwagę koszty związane z zakupem koniecznych akcesoriów. Po pierwsze musisz wybrać klatkę. Odpowiednia klatka dla świnki morskiej powinna mieć plastikową kuwetę, ocynkowane pręty i przynajmniej 60-80 cm długości. Warto pamiętać, że im większa powierzchnia, tym lepsza, by zwierzę miało zapewnioną wystarczającą przestrzeń. Nie zapomnij też o odpowiednim podłożu. Sprawdzą się tu trociny i żwirek.

Kolejne niezbędne akcesoria to szklane poidełko na wodę, miska na suchy pokarm i paśnik na siano. Warto zapewnić śwince bezpieczne miejsce w klatce. W tym celu sprawdzi się domek, w którym zwierzę może odpocząć. Najlepsze są drewniane konstrukcje. Plastikowe domki szybciej się niszczą i stanowią zagrożenie, gdy świnka zacznie je podgryzać.

Warto pomyśleć o zabawkach, które nie są niezbędne, jednak umilą czas zwierzakowi. Mogą to być np. materiałowe hamaki. Pamiętaj, że dla świnek nie są przeznaczone zabawki typu kołowrotki.

Jak pielęgnować świnkę morską?

Przede wszystkim decydując się na świnkę morską, musisz zdawać sobie sprawę z obowiązku regularnego czyszczenia klatki. Mycie i sprzątanie jest konieczne przynajmniej raz w tygodniu, w przeciwnym razie możesz doprowadzić do rozwoju niebezpiecznych chorób.

Zwierzę należy karmić dwa razy dziennie o stałych porach. Poza tym śwince trzeba poświęcić sporo uwagi, ponieważ to zwierzę bardzo towarzyskie i wymaga częstego kontaktu. Pamiętaj, by kilkakrotnie w ciągu dnia zajrzeć do klatki i co jakiś czas pogłaskać lub brać zwierzę na ręce.

U świnek konieczne jest regularne obcinanie pazurów. Możesz robić to samodzielnie, ale lepiej udać się do weterynarza, który zrobi to fachowo i nie uszkodzi pazurów. W przypadku zwierzaków z długim włosiem, np. świnek morskich Peruwianek lub Rozetek konieczne jest mycie i czesanie sierści.

Co jedzą świnki morskie?

Świnki morskie jedzą suchą karmę, która jest specjalnie dopasowana do ich potrzeb żywieniowych, a także siano, które pomaga ścierać zęby. Uzupełnieniem powinny być świeże warzywa i owoce, koniecznie niepryskane, umyte i wysuszone. Możesz podawać m.in. marchewkę, korzeń i natkę pietruszki, a także jabłka i gruszki.

Oczywiście nie zapomnij o stałym dostępie do świeżej wody. Bardzo ważne jest również uzupełnianie witaminy C. Sprawdzą się tu specjalne krople, które możesz podawać strzykawką lub dodawać do poidełka z wodą. Niedobór witaminy C u świnek może powodować szkorbut, osłabienie kości oraz podatność na przeziębienia.

Jak oswoić świnkę morską?

Świnki morskie są bardzo towarzyskie, więc ich oswojenie nie wymaga wiele wysiłku i czasu. Na początku zwierzę może być płochliwe, więc by przyzwyczaić je do naszego towarzystwa, należy postawić klatkę w miejscu, w którym najczęściej przebywamy. Stojąc przy klatce, nie wykonuj gwałtownych ruchów. Po kilku dniach możesz spróbować wziąć świnkę na ręce. Przy oswajaniu sprawdzi się też podawanie smakołyków.

Ile żyje świnka morska?

Świnka morska, a właściwie kawia domowa, żyje przeciętnie od 5 do nawet 10 lat. Wiek warunkuje wiele czynników, m.in. rasa świnki, środowisko, w jakim żyje oraz sposób odżywiania. Istotne jest również dbanie o zdrowie zwierzaka, na które wpływ mają regularne wizyty u weterynarza.

Ile kosztuje świnka morska?

Ceny świnek zależą od rasy oraz miejsca zakupu, a także tego, czy świnka posiada rodowód. Zwierzęta z hodowli mogą kosztować od 15 do 40 zł, jednak niska cena może być związana ze słabym stanem zdrowia. W sklepie zoologicznym świnki morskie kosztują od 40 do nawet 80 zł.