Dla dzieci – gady to głównie „tutptusie”, sympatyczne, specjalizujące się w opanowanym jedzeniu sałaty zwierzęta domowe. A dla ogromnych sympatyków gatunku – te najistotniejsze, to rzecz jasna żółwie z Galapagos.  Żółw słoniowy, ponieważ o tym gatunku oczywiście mowa, był do niedawana ogromna atrakcją turystyczną archipelagu Galapagos, a dla mieszkańców tego wyjątkowy zakątek świata – nie drogim oraz ważnym źródłem pożywienia. Ku radości, tymi dumnymi zwierzętami w porę zaintrygowali się biolodzy, którzy zabiegali o to, żeby gatunek żółwia słoniowego zabezpieczony stał się właściwa osłoną.

żółw słoniowy
Żółw słoniowy – zdjęcie ze strony Dinoanimals.pl

Żółw słoniowy, trzymany odpowiednich warunkach dożyć ma możliwość nawet 300 lat, dojrzałość płciową osiąga na etapie lat 40. Długość bytowa jest identyczna do wielkości tego rodzaju olbrzyma – przeważnie, dorosły żółw słoniowy ma wagę ponad 200 kilogramów, a najokazalszy, znaleziony okaz posiadał wielkość niemal trzech metrów i osiągał wagę niespełna tonę.

Spore rozmiary a także uregulowania prawne – na szczęście – uniemożliwiają tworzenie prywatnych, mieszkaniowych hodowli tych niezwykłych zwierząt. Urzędowa ochrona żółwi zapobiega także kłusownictwu (przed określeniem tego rodzaju paragrafów, żółw słoniowy był nie rzadko traktowany podobnie jak chodząca konserwa). Ku rozpaczy sympatyków, gatunek ten jest ciągle zagrożony wyginięciem, a dobrym na to dowodem jest fakt, że z 14 udowodnionych gatunków aż trzy uważa się za wymarłe.

Karmienie żółwia jaszczurkowatego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *