Od wieków powtarza się, że psy domowe wywodzą się od dzikich wilków, które zostały przez człowieka udomowione. Należy jednak pamiętać o tym, że wilki jakie znamy z opowieści i bajek, nie są jedynymi dzikimi psami, jakie istnieją i istniały na świecie. To lądowe ssaki drapieżne, których współcześnie liczy się około 30 różnych gatunków. Najbardziej popularne z nich to wilki szare, wilki rude, wilki grzywiaste, kojoty, szakale, lisy polarne, lisy pospolite, fenki, jenoty, likaony, psy dingo itp. Zamieszkują one obszary całego świata za wyjątkiem Antarktydy.

Zdjęcie znalezione na stronie Pixabay.com

W Polsce spotkać można wilka szarego, lisa pospolitego oraz jenota. Dzikie psy należą do ssaków średniej wielkości. Największym ich przedstawicielem jest wilk szary, natomiast najmniejszym fenek. Obecnie większość gatunków należących do psowatych wpisana jest jako gatunki zagrożone, z czego wilk rudy, lis wyspowy oraz lis Darwina, jako krytycznie zagrożone wyginięciem. Naukowcy odkryli, że niektóre gatunki psowatych nadają się do udomowienia, jeśli są odpowiednio wychowywane.


Posty na forum dyskusyjnym:

Dzikie psy w PolsceNiestety w Polsce czasami możemy spotkać dzikie psy. Jeśli je przestraszymy, mogą być niebezpieczne. Dlatego bądźmy ostrożni, jeśli już je spotkamy. Zachowajmy dużą ostrożność i nie…

Psy Hybrydowe
Pies domowy - małe rasy, opinie, opis

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *