Foka szara może mieć 3,5 m długości i ważyć do 315 kg. Posiada ona grubą warstwę izolującego tłuszczu, dzięki któremu może przeżyć w wodzie tak zimnej, że człowiek umarłyby w niej już po kilku minutach. Fokę szarą, obdarzoną dużymi, łagodnymi oczami, można często spotkać wśród bałtyckich szkierów. Od o wiele mniejszej foki pospolitej różni się prostym profilem czoła.

Odpływowy kształt ciała i silne płetwy czynią z niej świetnego pływaka. Foki żywią się głównie rybami. Duże oczy z płaską rogówką pomagają im dobrze widzieć nawet w ciemnej wodzie, ale i tak większe znaczenie podczas polowania ma zmysł słuchu i smaku i nawet ślepe foki bez problemu łapią zdobycz. Foki nie mają uszu zewnętrznych, ale wewnętrzny aparat słuchowy jest bardzo wrażliwy i pomocny w poszukiwaniu zdobyczy. Otwory uszne zamykają się tak, że podczas nurkowania nie dostaje się do nich woda. Foki, podobnie jak delfiny, wykorzystują podczas polowania pewien rodzaj echosondy. W czasie polowania nos i wąsy są bardzo wrażliwe na ruchy wody wywołane przez pływającą zdobycz.
Posty na forum dyskusyjnym:
Foka szara w Polsce – Foka szara występuje w Polsce, niestety bardzo rzadko. To jeden z trzech gatunków fok, które żyją w naszym rodzimym Bałtyku. Są bardzo piękne. Kiedyś były dość liczne, niestety się to…