Jak dbać o prawidłową dietę psa?

Decydując się na posiadanie psa, pragniemy by pozostał naszym towarzyszem na długie lata. Utrzymanie go w zdrowiu wymaga jednak zadbania o odpowiednią dietę. Zastanawiasz się, co powinieneś zrobić, by twój ukochany zwierzak był szczęśliwy i w pełni sił? Zapoznaj się z tym artykułem i uniknij najczęściej popełnianych błędów.

Najlepsza dieta dla psa

Właściciele czworonogów od lat zadają te same pytania: karma sucha czy mokra, BARF czy gotowanie specjalnych posiłków? Jeden rodzaj pokarmu, a może połączenie wszystkich form żywienia? Zdania są podzielone i nawet pośród lekarzy weterynarii nie ma jednego, ustalonego poglądu na ten temat. Niezależnie od wybranego sposobu karmienia pupila, warto zatroszczyć się, by dieta psa była zbilansowana, czyli zapewniająca dostarczenie wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Zwierzęta mają odmienne potrzeby. Dobór właściwego posiłku powinien więc być uzależniony od wieku psa, jego wagi i rasy. Należy wziąć też pod uwagę indywidualne skłonności do alergii lub nietolerancji niektórych składników pokarmowych. Przy wyborze karmy istotne jest dopasowanie rozmiaru cząstek jedzenia do wielkości psa. Malutki mops, maltańczyk lub york ma inaczej zbudowaną szczękę niż np. labrador, przez co łatwiej może się zadławić podanym mu pokarmem..

Suplementy diety czy naturalne gryzaki?

W celu dostarczenia wszystkich niezbędnych składników odżywczych i zapewnienia zdrowego wyglądu, właściciele często decydują się na podawanie psom suplementów diety. Prawidłowo skomponowane posiłki, powinny zawierać w sobie właściwą ilość węglowodanów, tłuszczy, białek, mikro i makroelementów oraz porcję witamin. Jeżeli obawiamy się, że karma bytowa nie zapewnia wszystkich nieodzownych składników, możemy uzupełniać dietę naszego psa specjalnie przygotowanymi preparatami. Tabletki, kapsułki, proszki lub specjalne płyny mogą nam pomóc w zbilansowaniu posiłków. Ich stosowanie wymaga ostrożności, bowiem nadmiar określonych składników może być równie groźny jak ich niedobór.

Dodatkowo nasz pupil nie zawsze będzie chętny do połykania pigułek. Dobrą alternatywą dla tego rodzaju specyfików są gryzaki naturalne firmy Petmex. Stanowią one uzupełnienie diety psa i jednocześnie nie zawierają konserwantów ani wypełniaczy szkodliwych dla zdrowia. Ze względu na atrakcyjny dla psa zapach oraz doskonały smak, mogą również stanowić doskonały sposób nagradzania czworonoga podczas tresury.

Najczęstsze błędy w żywieniu psa.

Pełna miska i stały dostęp do niej, chociaż jest wyrazem naszej troski, może mieć przykre konsekwencje dla psa. Pies przekarmiany zaczyna tyć, a otyłość z kolei stanowi czynnik ryzyka wielu poważnych chorób. Chcąc zadbać o zdrowie czworonoga, powinniśmy karmić go dwa lub trzy razy dziennie, o tej samej porze (aczkolwiek pojawiają się opinie, że raz lub dwa razy dziennie w zupełności wystarczy), a miskę zabierać około kwadrans od podania. Takie postępowanie pozwoli nam uniknąć sytuacji, kiedy pies zjada nieświeże jedzenie, stojące za długo w wysokich temperaturach lub narażone na zanieczyszczenie. Jednocześnie działanie to postawi nas na pozycji przywódcy stada – decydującego o rozdziale dóbr. Sprawi także, że nasz pupil będzie mniej wybrzydzał.

Poza wyznaczonymi godzinami karmienia nie powinniśmy oferować psu dodatkowych przekąsek. Pies wiedząc, że otrzyma inne, bardziej atrakcyjne z jego punktu widzenia pożywienie, będzie mniej chętny do spożycia pełnowartościowych posiłków.

Uleganie błagalnemu spojrzeniu, piskom oraz skamleniu szkodzi zarówno nam jak i naszemu zwierzakowi. Dzielenie się jedzonym posiłkiem utrwala nawyk żebrania, a dodatkowo nieświadomie możemy podać psu szkodliwe dla niego produkty. Na przykład czekolada, cebula i ciasto drożdżowe stanowią częsty element diety człowieka, jednak stanowczo nie nadają się dla naszego pupila. Zjedzenie ugotowanych kości drobiowych może prowadzić do uszkodzenia przełyku, a mleko i produkty mleczne – do biegunki oraz niestrawności. Chcąc nagrodzić naszego czworonoga smakołykiem lepiej zdecydować się na specjalne przysmaki lub gryzaki, których spożycie nie doprowadzi do przykrych następstw zdrowotnych.

Ile wody powinien wypić pies?

Pamiętajmy, by zapewnić psu stały dostęp do świeżej, chłodnej wody. W odróżnieniu od posiłków, woda nie powinna być podawana tylko o określonych godzinach. Brak możliwości ugaszania pragnienia może prowadzić do odwodnienia. Pies potrzebuje wody szczególnie w przypadku problemów pokarmowych, jak biegunka czy wymioty lub w trakcie upałów – niezapewnienie mu wtedy odpowiedniej ilości płynów, może nawet zagrażać jego życiu.

Pies wypija dziennie w przybliżeniu 50 mililitrów wody na każdy kilogram swojej masy. Oznacza to, że 10 kilogramowy zwierzak powinien wypić około 0,5 l wody każdego dnia. Wartości te mogą się różnić w zależności od temperatury panującej na zewnątrz oraz sposobu żywienia. Dieta ograniczająca się do karmy suchej może powodować zwiększone potrzeby spożycia wody, natomiast BARF lub karmy mokre- na zmniejszenie ilości wypijanych płynów. Wpływ na wzmożone pragnienie naszego zwierzaka mogą mieć również podawane leki oraz większa aktywność fizyczna.

Zaburzenia odżywiania u psa

Powody odmowy zjedzenia posiłku przez psa mogą być różnorakie. Być może nie smakuje mu karma, na co dzień ma za mało ruchu, ewentualnie otrzymał zbyt dużo smakołyków. Niestety, zachowanie to może być spowodowane różnego rodzaju dolegliwościami.

Psy, podobnie jak ludzie, mogą też nie mieć ochoty na jedzenie, jednak jeżeli dostrzegamy, że sytuacja ta się powtarza, sierść naszego zwierzaka staje się matowa oraz widzimy inne niepokojące objawy – należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Winna może być nieodpowiednia dieta, jednak równie dobrze mogą być to symptomy o wiele poważniejszych schorzeń.

Dbałość o dietę i właściwe nawodnienie psa to klucz do zapewnienia mu długiego i zdrowego życia. Warto więc podawać naszemu pupilowi zbilansowane posiłki w odpowiednich ilościach oraz wzbogacać je wyłączenie zdrowymi przekąskami, zawierającymi substancje odżywcze – takimi jak gryzaki naturalne.

Artykuł przygotowany we współpracy z firmą PETMEX – produkującą naturalne gryzaki dla psów.