Sprawdź opinie o weterynarzu
Jeżeli znasz inne osoby posiadające czworonogi, możesz zapytać ich o opinię na temat ich własnego weterynarza. Możesz również wziąć na spacer swojego psa w miejsce uczęszczane przez innych właścicieli i zagadać do nich w trakcie porannego lub wieczornego „rozruchu”. Opinie na temat danego weterynarza można również przeczytać w Internecie. Należy jednak pamiętać, aby podchodzić do nich sceptycznie – nigdy nie wiadomo bowiem, kto jest ich autorem.

W przypadku otrzymania pewnych namiarów lepiej samemu zrobić „research” danego weterynarza sprawdzając np. stronę internetową jego gabinetu. Powinny być na niej umieszczone informacje na temat jego wykształcenia oraz zdobytych certyfikatów. Być może jest to osoba, która działa również poza swoją działalnością, kierując projektem, wspierając fundację lub organizując zbiórki pieniężne na rzecz zwierząt? W takiej sytuacji na pewno jest to pasjonat powołany do zawodu weterynarza.
Zlokalizuj gabinet weterynaryjny
Na stronie internetowej widnieją również dane kontaktowe. Sprawdź je, jeżeli jesteś ograniczony mobilnie i nie wszędzie jesteś w stanie dojechać. Dzięki wiedzy na temat lokalizacji gabinetu będziesz mógł wybrać najdogodniej ulokowaną placówkę weterynaryjną. Warto również zwrócić uwagę, czy dany gabinet jest otwarty całą dobę, ponieważ ma to duże znaczenie w przypadku nagłych wypadków – zwraca uwagę jeden z lekarzy weterynarii z całodobowej Lecznicy Weterynaryjnej na warszawskim Ursynowie.
Umów się na wizytę
Po wybraniu odpowiedniego weterynarza warto umówić się na wizytę. Podczas niej będziesz mógł zweryfikować wszystkie informacje na temat danego lekarza, ale wcześniej z bliska przyjrzeć się placówce, w której przyjmuje (możesz zrobić to wcześniej, bez zabierania ze sobą zwierzaka). Zobaczysz, jakie warunki panują w gabinecie, czy jest w nim czysto oraz czy obsługa jest miła i cierpliwa wobec zwierząt.
Podczas pierwszej wizyty dobry weterynarz powinien poświęcić odpowiednią ilość czasu na wyjaśnienie wszelkich spornych kwestii i odpowiedzenie na nurtujące pytania. Ma on także obowiązek dokładnego zbadania czworonoga, nawet w przypadku standardowej wizyty. Od razu dostrzeżesz, czy lubi zwierzęta i podchodzi do nich z empatią. Powinien wobec nich zachować cierpliwość, ale w swoich działaniach musi być zdecydowany – wiedzieć, co dolega zwierzęciu i jakie leczenie wobec niego zastosować.