Karma dla psa – rodzaje, jak wybrać najlepszą dla naszego psa?

Psy to piękne i dumne zwierzęta, które nie na darmo są zwane najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Ich żołądki są jednak wymagające, a i czasem nawet one potrafią być wybredne i stawiają przed swoim właścicielem oczekiwania. Warto więc wiedzieć, jaką najlepiej karmę wybrać dla swojego pupila.

Karma dla psa – jak wybrać?

W przypadku karmy dla psa nie można kupować byle czego. To nie jest tak, że idziemy do marketu, albo nawet do sklepu zoologicznego i kupujemy pierwszą, lepszą karmę z brzegu. Karmy dla psów są w większości dedykowane, a jeśli nie, to zawierają odpowiednie ilości mięsa, warzyw, składników odżywczych, na które należy patrzeć, aby dopasować je do naszego psa i wybrać jak najlepiej.

Do głównych kryteriów, które musimy wziąć pod uwagę, jeśli chcemy kupić odpowiednią karmę, należą:

 • Rasa psa – istnieją dedykowane karmy dla danej rasy,
 • Wiek – innej karmy potrzebuje szczeniak, a innej senior,
 • Waga — dla yorka nie kupimy tej samej karmy, co dla bernardyna,
 • Choroby – w przypadku niektórych chorób pies potrzebuje diety,
 • Płeć – u ludzi kobiety i mężczyźni też mają inne wymagania i tak samo jest u psów,
 • Aktywność – pies leniwy i aktywny będą wymagać zupełnie innych karm,
 • Upodobania smakowe – jeden pies zje wszystko, a inny nie zje innej karmy, niż jego ulubiona.

Rodzaje karm

Głównie karmy możemy podzielić na:

 • Karmę suchą – czyli taką karmę, która jest bardziej treściwa. Zawiera więcej składników odżywczych, przy czym możemy jej zużyć mniej, niż mokrej. Jest także tańsza, czyli sucha karma wychodzi ekonomiczniej dla właściciela.
 • Karmę mokrą – zawiera więcej wody, co jest oczywiste, ale jednocześnie jest mniej sycąca i droższa, czyli finansowo właściciel wychodzi gorzej. Zawiera także mniej składników odżywczych, dlatego psia dieta nie powinna składać się tylko z tej karmy, a może ona służyć jako uzupełniacz.

Znamy już główny podział karmy, jednak co ona powinna zawierać, aby warto było ją kupić?

 1. Psy to zwierzęta mięsożerne, więc to oczywiste, że musimy kupować karmę z zawartością mięsa. Jednak należy spojrzeć, jaka jest jego zawartość. Najlepsza karma zaczyna się od 19%, jednak warto kupować te około nawet 50%, ponieważ jest to lepsze dla naszego psa.
 2. Musimy także sprawdzać na karmie, jaki rodzaj mięsa zawiera. Ważne jest, aby zawartość w głównej mierze składała się z mięsa świeżego, a potem dopiero możemy spojrzeć na zawartość suszonego i mączki mięsnej.
 3. W niektórych karmach można spotkać zboża. Im lepszej jakości jest karma, tym jest ich mniej. Niekiedy zboża służą wyłącznie po to, aby producenci zaoszczędzili. Raczej omijajmy taką karmę, jednak od czasu do czasu można kupić też taką ze zbożem, jednak z pełnymi ziarnami.
 4. Składniki dodatkowe również są ważne, ponieważ zawierają różne dodatki, które wspomagają zęby, kości itd.

Jeśli już wiemy, co musi zawierać karma, to musimy zacząć poszukiwania w sklepach. Szukajmy także karm dedykowanych dla szczeniaków, psów emerytów, psów danej rasy i wielkości. Takie karmy zawierają składniki odżywcze potrzebne właśnie dla danego typu psów.

Karmy dla psów można zakupić w sklepie – Glonojad