Koszatniczka to gryzoń, który na pierwszy rzut oka może wyglądać jak mysz. Przy bliższym poznaniu jednak widać, że jest zdecydowanie milsza i ładniejsza. Koszatniczka jest zdecydowanie bardziej spokrewniona na przykład ze świnkami morskimi czy szynszylami. Jej maksymalna długość ciała to 15 cm. Długość życia w niewoli wynosi od 5 do 9 lat. Dorosła koszatniczka może ważyć od 170 do 300 g. Jej futerko ma kolor brązowy nieco przechodzący w odcienie szarości. Z kolei futerko na brzuszku ma kremowo-brązowe. Ogon ma długość od 9 do 13 cm. Nie jest droga w utrzymaniu. Cena koszatniczki także nie jest wygórowana – w zależności od sklepu zoologicznego.

Odżywianie koszatniczki
Karma przeznaczona dla koszatniczek to suchy pokarm, który powstaje na mocy połączenia karmy dla szynszyli i świnek morskich. Ich dieta powinna być uboga w cukry, węglowodany i tłuszcze. Warto wspomnieć, że pusta miska w klatce koszatniczek wcale nie musi oznaczać, że wszystko już zostało zjedzone. Koszatniczki mają to do siebie, że chętnie zakopują jedzenie pod ściółką. Codzienny jadłospis koszatniczki może uwzględniać owies, kukurydzę, ziarno słonecznika, raz na jakiś czas pestki z dyni, marchewkę, pietruszkę, różne orzeszki i wiele innych przysmaków. Należy tylko pamiętać, aby przed podaniem konkretnego warzywa, dokładnie je umyć, szczególnie kiedy są kupowane. Mogą być pryskane, a to zagrozi życiu zwierzaka. Najlepsze byłyby z własnego ogrodu, ale to nie jest warunek konieczny. Dobrze skomponowany jadłospis przyczyni się do dobrego samopoczucia zwierzaka i jego atrakcyjnego wyglądu.

Jak hodować koszatniczkę
Chcąc rozpocząć hodowlę koszatniczki, należy w pierwszej kolejności stworzyć jej odpowiednie warunki do zamieszkania. W tym przypadku odpowiednia będzie piętrowa klatka. Dzięki temu zwierzątko będzie mogło wspinać się i skakać. Będzie czuło się przede wszystkim swobodnie. Dno klatki powinno być wyłożone trocinami, które można kupić w sklepie zoologicznym. Klatkę należy czyścić zależnie od potrzeb, ale z reguły średnio raz w tygodniu. Koszatniczki kochają kąpiele w piasku. Taki też można kupić w sklepie. Trzeba tylko zaznaczyć do jakiego celu zostanie przeznaczony. Odpowiednia temperatura powietrza dla koszatniczek to 20 stopni Celsjusza. Nie przepadają za zbyt wysoką temperaturą. Koszatniczki muszą mieć w klatce wodę, ale nie powinno się podawać jej w miseczce, a bardzie w stosownym poidełku.

Jak oswoić koszatniczki
Zapewne każdy, kto decyduje się na hodowle koszatniczek, marzy o tym, aby zwierzątka te były na tyle oswojone, by można było je pogłaskać, wziąć na ręce, pobawić się z nim. Koszatniczki są dość zwinne i ruchliwe. Wydaje się, że ich oswojenie będzie bardzo trudne, ale niekoniecznie. Potrzeba jedynie trochę czasu i cierpliwości. Warto rozpocząć oswajanie poprzez podawanie koszatniczkom pokarmu z ręki. Wówczas nawiążą ten pierwszy kontakt z człowiekiem. Należy też nadać zwierzakom imiona i wypowiadać je możliwie najczęściej. Zabawy poza klatką będą tu również wskazane.

Pielęgnacja koszatniczek
Koszatniczki to zwierzątka niewymagające jeżeli chodzi o pielęgnację. Samodzielnie dbają o higienę swojego futerka. W przypadku tego typu zwierzątek nie zaleca się kąpieli, obcinania pazurków czy mycia uszu. Co prawda koszatniczki nie boją się wody, ale wspomniana kąpiel jest jednak zbędna, co równa się ze stratą czasu. Lepiej wykorzystać go na zabawy i inne czynności.

Koszatniczka choroby
Koszatniczki to zwierzątka, które raczej nie są zbyt chorowite. Odpowiednie warunki, a do tego stosowna dieta to wszystko, co pozwoli zapanować nad zdrowiem i dobrym samopoczuciem koszatniczek. Choroby jakie mogą ewentualnie wystąpić to przede wszystkim biegunka, choroby genetyczne, cukrzyca, guzy, łysienie na udach, pasożyty, problemy z wątrobą i zębami, przeziębienie, zaćma i inne. Każde niepokojące objawy powinno konsultować się z weterynarzem, aby nie doprowadzić do stanu krytycznego.

Rozmnażanie koszatniczek
Każdy kto decyduje się na zakup parki koszatniczek musi mieć świadomość, że w takim połączeniu może dojść do przybycia potomstwa. Warto więc zastanowić się, czy powiększenie hodowli w ogóle wchodzi w grę. Trzeba zapewnić odpowiednie warunki, po części wychować młode zwierzątka. Jeżeli ktoś nie ma na to czasu, albo ochoty, powinien raczej zdecydować się na zakup koszatniczek tej samej płci. Ciąża w przypadku koszatniczek trwa 90 dni. Wówczas samica jest bardzo delikatna i wrażliwa. Nawet zwykłe głaskanie jej może przyczynić się do poronienia.

Szynszyl - klatka, cena, oswajanie, ile żyje?

7 thoughts on “Koszatniczka, koszatniczki – ważne informacje

  1. Mieszkam w Niemczech i na każdej z odwiedzonych przeze mnie stron jest informacja że koszatniczki to zwierzęta stadne i jest zakaz! Hodowli pojedynczego gryzonia,a w Polsce? Jak kto chce prawda? Czy są jakieś przepisy?

  2. Nie sądziłam że oswojenie koszatniczki jest tak proste, myślałam że to raczej nie ufne zwierzątka.
    Po za tym ciekawe są te gryzonie, wg mnie o wiele bardziej atrakcyjne w posiadaniu niż chomiki itp 🙂

  3. Mimo wszystko myślę, że koszatniczki lepiej zaadoptować, niż kusić się na kupno w sklepie zoologicznym, kiedy nie wiadomo, skąd tak naprawdę pochodzą zwierzęta. Albo zdecydować się na zakup w zarejestrowanej hodowli.

  4. Wpadam do Was pooglądać zdjęcia. Są świetne, to Wasze zwierzaki?
    Co do 9 lat życia, kiedyś panował mit, że żyją do 15 lat. Dziś mając 8letniego dziadka widzę, że to raczej niemożliwe. Biedny ma już siwy pyszczek i łapki 🙁

  5. Koszatniczki to naprawdę świetne zwierzaki. Bardzo łatwo się oswajają i przywiązują do imienia ( reagują na nie)

  6. Niestety muszę z przykrością stwierdzić, że wiele informacji podanych na tym blogu jest nieprawdziwych i do tego szkodzacych koszakom, glownie te dotyczące diety.
    Osoby decydujące sie na posiadanie koszatniczki powinny poczytać fora o nich i to z kilku źródeł.
    Nie poleca sie brać koszatniczek różnej płci, chyba,że chce sie mieć 200 z jednej pary, tak jak to zrobiła jedna pani przez własną głupotę. Faktem jest, że koszatniczki to zwierzęta stadne i świetnie dogaduja sie dwie tej samej płci, nawet samce, trzeba tylko odpowiednio przeprowadzić łączenie.
    Warto też zaadoptować koszatniczke a nie kupować w zoologu bo wiedza ludzi tam pracujących jest znikoma.
    Dieta koszatniczki powinna być zbilansowana i oparta GŁÓWNIE na ziołach, liściach, gałązkach i sianie. Karma jest jedynie DODATKIEM jako UZUPEŁNIENIE diety i tutaj polecam Verse Laga Degu Nature lub Crispy pellets, są najlepsze jeśli chodzi o skład.
    NIE PODAJEMY ZIAREN, OWOCÓW(tylko niektóre i w małej ilości,na pewno nie jabłka), SUCHEGO CHLEBA, KUKURYDZY. Chyba, że ktoś chce mieć koszatniczke z zaćmą po 3latach.
    Klatka wysoka z pełnymi piętrami najlepiej z paneli(są odporne na koszo ząbki), kołowrotek śr 30cm.
    Do oswojenia można podawać ich smakołyki, GROSZEK PRASOWANY,TOPINAMBUR, CYKORIE, KORZEŃ MNISZKA LEKARSKIEGO,PASTERNAK.

    Pozdrawiam właściciela/kę bloga i radzę zasięgnąć nowej wiedzy o koszatniczkach.
    I tak, sama mam trzy dorosłe Panny 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *