Koszatniczki – czym należy je karmić?

Naturalna dieta koszatniczek ze względu na środowisko życia jest uboga. To gryzonie, które przez wiele osób uważane są za kuzynów znanych nieco bardziej szynszyli. Co jedzą koszatniczki? Na co warto uważać podczas karmienia?

Charakterystyka koszatniczek

Zwierzęta te pochodzą z Ameryki Południowej, gdzie uważane są za gryzonie plądrujące uprawy. Niestety często są one łapane przez właścicieli gospodarstw i zabijane ze względu na zniszczenia, jakich dokonują. W domowych warunkach mogą stać się jednak prawdziwymi przyjaciółmi i kompanami do zabaw. Są aktywne przez cały dzień i nie trudno nawiązywać z nimi kontakt. Bardzo łatwo można je oswoić i świetnie się bawić. Co ciekawe największą energię mają one w dniach porannych i przedpołudniowych, co odróżnia je od innych gryzoni, które największą aktywność ukazują w godzinach nocnych. Czym więc należy karmić koszatniczki? Na co należy bezwzględnie uważać?

Czym należy karmić koszatniczki domowe?

Wielu właścicieli obawia się o zdrowie swoich pupili. W przypadku koszatniczek należy zwrócić szczególną uwagę na podawanie niskowęglowodanowych produktów, które cechuje niska zawartość cukru. Do podstawowych składników diety koszatniczek zaliczyć można zioła, siano, trawy oraz gałązki drzew. Warto jednak pamiętać, aby podawany pokarm wcześniej został zasuszony, gdyż zmniejszy to ryzyko powstania wzdęć. Do ulubionych przysmaków koszatniczek należy melisa, pokrzywa oraz majeranek. Oczywiście pokarm powinien pochodzić z czystych miejsc i mieć dobrą jakość. Ważny element diety koszatniczek stanowi również siano, gdyż przepycha ono pokarm w układzie trawiennym gryzonia. Dodatkowo ułatwia wydalanie, dlatego podawanie siana jest szczególnie ważne, kiedy u zwierzęcia widoczne są problemy z wypróżnianiem. Przed podaniem czegokolwiek swojemu pupilowi, należy sprawdzić, czy pokarm pochodzi ze sprawdzonego źródła. Zanieczyszczone trawy i zioła mogą negatywnie odbić się na zdrowiu i życiu zwierzęcia. Warto pamiętać, że zbilansowany pokarm dla koszatniczki to gwarancja zdrowia i długiego życia gryzonia. Ciekawe mieszanki ziół zakupić można w sklepach zoologicznych.

Czego nie należy podawać koszatniczce?

Głównym problemem tych zwierząt jest niska aktywność insuliny, dlatego są niezwykle wrażliwe na wysoką zawartość cukrów w pokarmie, który może doprowadzić u nich do cukrzycy. Nie należy więc podawać zwierzęciu owoców, chyba, że jest to owoc dzikiej róży, który stanowi świetną alternatywę owocowego przysmaku. Trzeba również zwracać wagę na to, aby w gotowych pokarmach dla koszatniczek cukier nie znajdował się w składzie na wysokiej pozycji.