Kot w domu – jak przygotować mieszkanie dla nowego domownika?

Kot jest stworzeniem niezwykle ciekawym świata. Interesuje go wszystko, co znajduje się w jego otoczeniu. W ich przypadku nie sprawdza się powiedzenie: „jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz”. Kot wyskakując z 4 piętra, kalecząc sobie łapkę, zapewne ponownie powtórzy ten wyczyn. Twój dom musi być więc odpowiednio przystosowany do Twojego czworonożnego pupila, aby był dla niego w pełni bezpieczny.

Okna, balkony i rośliny

Szczególnie mieszkańcy wyższych pięter powinny zadbać o właściwe zabezpieczenie okien i balkonów. Kot nie zawsze spada na cztery łapy, upadek z dużej wysokości może się dla niego skończyć kalectwem, a nawet śmiercią. Doskonale sprawdzają się w tym celu moskitiery i specjalne siatki o drobnych oczkach.

Czy wiesz, że również rośliny mogą być niebezpieczne dla Twojego pupila? Niektóre gatunki są trujące i kontakt kota z nimi może doprowadzić do komplikacji zdrowotnych lub nawet śmierci. Nie musisz jednak pozbywać się wszystkich roślin, a tylko tych, które znajdują się na liście tych niesprzyjających kociemu środowiskowi. Innym rozwiązaniem jest skropienie liści roślin mieszaniną wody z pieprzem, co skutecznie odstraszy ciekawskiego czworonoga, który nie będzie już podgryzał roślin.

Sprawdź jak przygotować mieszkanie dla kota

Dom przyjazny kotom

Każdy kot przebywający w domu potrzebuje kuwety. Należy ją umieścić w miejscu możliwie jak najbardziej odseparowanym od miejsc na co dzień użytkowanych przez człowieka. Kot musi mieć spokój, aby mógł swobodnie się wypróżnić, co skutecznie uchroni Cię przed chorobami układu moczowego Twojego pupila związanego z długim wstrzymywaniem moczu.

Koty są z natury bardzo ruchliwe i energiczne, co jednak jest uzależnione od rasy, ich usposobienia i wychowania. Oprócz zaspokojenia podstawowych potrzeb, należy zadbać o ich rozrywkę. W „kocim domu” dobrze jest, kiedy znajdują się drapaki, tunele i inne zabawki. Szeroki wybór ciekawych kocich atrakcji znajdziesz na Maxandmrau.pl. W zależności od ilości dostępnego miejsca można je umieścić w kątach pomieszczeń, przy półkach i szafkach.