Maltańczyk – opis rasy, charakter, opieka

Maltańczyki to niewielkie i pełne uroku psy. Są bardzo delikatne i wrażliwe. Wyróżnia je niezwykle przyjemny wygląd, przez co często traktowane są jak małe maskotki. Nie da się zresztą ukryć, że same po części tak się zachowują. Uwielbiają być rozpieszczane, głaskane, leżeć na miękkich poduszkach i zajadać pyszne smakołyki. Niestety mają skłonność do tycia, dlatego warto pamiętać o odpowiednim dawkowaniu karmy, aby temu zapobiec.

Maltańczyki są niezwykle przyjacielskimi psami. Niektórzy właściciele tych czworonogów donoszą, że może to być nawet uciążliwe, ponieważ łase pieszczot potrafią zaczepiać na spacerze przechodniów.

Za co kochamy Maltańczyki?

Te niezwykłe psy chyba najbardziej urzekają nas swoim przyjacielskim nastawieniem, brakiem agresji i tym, że lubią kontakt z ludźmi. Cieszą się, gdy poświęcamy im uwagę i chętnie bawią się z właścicielem. Uwielbiają też pieszczoty, na które chętnie się godzą. Ich sierść jest niezwykle miła w dotyku, dlatego i my z przyjemności spędzamy czas na takich pieszczotach.

Maltańczyk to gatunek długowłosy. Jego sierść jest biała, choć zdarzają się też osobniki o sierści w kolorze kości słoniowej. Są zwierzętami towarzyskimi, dlatego doskonale czują się w domach, w których właściciel przebywa przez większa część dnia. Są mocno przywiązane do swoich właścicieli i zdarza się, że przy rozłące bardzo cierpią.

Karma

Kluczowy w opiece nad Maltańczykiem jest właściwy dobór rodzaju karmy oraz jej ilości. Warto wybierać dobrej jakości karmy, które zaspokoją zapotrzebowanie pieska na wszystkie składniki odżywcze, a także witaminy i minerały. Można ich szukać w specjalistycznych sklepach zoologicznych, zarówno tych, które prowadzą sprzedaż stacjonarną, jak i online. Jako przykład można tu podać internetowy sklep zoologiczny SklepZoologic.pl, który oferuje wysokiej jakości karmy dla różnych (małych i dużych ras) psów, a także karmy weterynaryjne.

Ze względu na tendencje do tycia zwierzęcia nie zaleca się karmienia go domowym jedzeniem, przy którym trudno określić, czy pies dostaje wystarczającą ilość witamin i składników odżywczych oraz, czy nie jest przekarmiany.

Pielęgnacja

Jednym z największych atutów Maltańczyka, obok jego osobowości, jest niezwykły wygląd. Pies zawdzięcza go w dużej mierze swojej pięknej sierści, która wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Ważne jest regularne kąpanie czworonoga (do tego celu należy użyć odpowiedniego szamponu) oraz wyczesywanie sierści. Do takich regularnych zabiegów należy przyzwyczajać już szczenięta, które później jako dorosłe osobniki łatwiej i chętniej je znoszą.

Choroby i profilaktyka

Maltańczyki są rasą długowieczną. Pieski często dożywają kilkunastu lat, zachowując zdrowie oraz aktywność. Jednak jak w przypadku większości ras, tak i tutaj występuje kilka chorób, na które psy są bardziej narażone. Pamiętajmy, że przed zachorowaniem może ustrzec właściwa profilaktyka.

Niektórym zwierzętom zdarzają się problemy ortopedyczne. Należą do nich między innymi problemy ze stawami kolanowymi oraz martwica kości udowej. Podatność na nie zapisana jest genetycznie, jednak dzięki odpowiedniej profilaktyce można im zapobiegać. W tym celu warto podawać psu dobrej jakości suchą karmę wzbogaconą w wapń oraz mikroelementy. Do profilaktyki zaliczamy też utrzymanie prawidłowej wagi psa, która ochroni kręgosłup oraz stawy zwierzęcia przed przeciążeniem.

Inne często spotykane dolegliwości Maltańczyków to problemy stomatologiczne oraz schorzenia oczu. W tym przypadku również bardzo pomaga profilaktyka oraz regularnie wykonywane zabiegi.

Maltańczyki to cudowne pieski. Cieszą oko i są skore do zabawy. Są doskonałymi kompanami dla dzieci i osób starszych. Ze względu na swą mikrą posturę w kontaktach z człowiekiem wymagają delikatności, o czym warto przypominać dzieciom.