Odmiana kirysek pstry jest najczęściej hodowaną odmianą rybek z tego gatunku. Jak cała rodzina, wywodzi się z Ameryki Południowej. Kiryska pstrego odnajdziemy w strumieniach Brazylii, w rzekach Parany, w strefach przybrzeżnych Urugwaju. Kirysek pstry żywi się pokarmem z dna, które regularnie przeczesuje. Zadowoli się pokarmem żywym i suchym, także pokarmem roślinnym w małej ilości. Rybki tego gatunku posiadają maksymalnie 7 centymetrów długości.

Kiryski – Zdjęcie znalezione na stronie Albrat-zoologia.pl

Ubarwienie ciała jest ciemne, bądź szarawe, pełne plam, czasem ciemny pas przechodzący przez długość tułowia. Samce gatunku rozpoznamy po ostro ściętej płetwie grzbietowej. Kiryski, nie tylko ta odmiana, to rybki socjalne i stadne. Należy hodować je w grupie, odmiany nie są tak istotne. Rybki są towarzyskie i spokojne. Uchodzą także za gatunek łatwy w utrzymaniu. Akwarium dla kirysków wykładamy miękkim podłożem, optymalnie piaskiem. Można urozmaicić zbiornik roślinnością, ale niezbyt gęstą. Zaleca się stworzenie kryjówek z korzeni i kamieni. Zbiornik wody powinien być dobrze filtrowany.


Posty na forum dyskusyjnym:

Kirysek pstry rozmnażanieJuż Ci mówię krótko, jak wygląda rozmnażanie kiryska pstrego. Przede wszystkim są to ryby jajorodne. W przyrodzie, tarło występuje w porze deszczowej, gdy następuje…

Prętnik karłowaty – choroby, cena, jakie rybki
Kirysek Panda - opinie, ciekawostki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *