Żółw błotny jest jedynym gatunkiem żółwia, który żyje na ziemiach polskich. Jeszcze w XIX wieku tego żółwia można było spotkać na terenie Polski dość często, w chwili obecnej jest on zagrożony wyginięciem. Poza terytorium Polski żółwie błotne zamieszkiwały niemal całą Europę, za wyjątkiem Wielkiej Brytanii oraz Półwyspu Skandynawskiego. W chwili obecnej żółwiom tym grozi wyginięcie nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach europejskich. Od kilku już lat żółwie te nie występują na terytorium naszych południowych sąsiadów – Czech i Słowacji.

Nic więc dziwnego, że zarówno w Polsce, jak i w pozostałych krajach Europy żółwie te są objęte ochroną. Poza Europą żółwie błotne żyją także na terenie zachodniej Azji oraz w północno-zachodniej Afryce. Również na tych dwóch kontynentach żółw błotny jest spotykany coraz rzadziej. Żółwie błotne zaliczane są do żółwi średnich rozmiarów, ich waga wynosi maksymalnie 1000 g, a długość karapaksu nie przekracza 20 cm. Tarcze ich pancerza są gładkie, a kończyny podobnie jak u innych żółwi zakończone są palcami z ostro zaznaczonymi pazurami. Płeć żółwi błotnych można rozpoznać bez problemu: samce i samice różnią się zabarwieniem tęczówki. Kolor tęczówki u samic jest koloru żółtego, u samców tęczówka ma kolor pomarańczowy.

To nie jedyna różnica pozwalająca rozpoznać, czy mamy do czynienia z samcem, czy też z samicą. Samce i samice różnią się także wielkością: samice są nieco większe, ich plastron jest zdecydowanie bardziej wklęsły niż plastron samców. Dodatkowo samce i samice wyróżnia ogon. U samic ogon ten jest bardziej gruby oraz zdecydowanie dłuższy. Karapaks żółwia błotnego jest zazwyczaj w kolorze oliwkowo-zielonym, dodatkowo występują na nim niewielkie, ale za to w dużej ilości plamki w kolorze jasnożółtym. Z kolei na pancerzu brzusznym, czyli na plastronie plamki te są nieco większe, a ich kolor jest zdecydowanie jasny. Żółwie błotne zamieszkują tereny leśne, na których znajduje się duża liczba zbiorników wodnych, można też spotkać je na terenach bagiennych.
Najliczniejsza populacja żółwia błotnego na terenie Polski występuje na Polesiu oraz na ziemi Radomskiej. Żółwie błotne mogą żyć zarówno w wodzie, jak i na lądzie, jednak zdecydowanie więcej czasu spędzają w wodzie. Żółwie błotne żywią się ślimakami, larwami płazów, bezkręgowcami, owadami, czasem malutkimi rybkami. Żółwie te mają doskonale wykształcone zmysły węchu i wzroku. Żółwie błotne należą do zwierząt zmiennocieplnych. Już w połowie października żółwie błotne przygotowują się do zimy, którą spędzają w wygrzebanych dołkach w mulistym dnie zbiornika wodnego. Z zimowego snu żółwie budzą się pomiędzy kwietniem a majem. W tym też czasie zaczynają się żółwie gody, które mogą trwać aż do czerwca. Samica składa jaja w ziemnych gniazdach, które zawsze wygrzebuje w miejscu silnie nasłonecznionym. Jedna samica może złożyć do 16 jaj. Młode żółwiki przychodzą na świat po 2 miesiącach. Są bardzo małe, mają maksymalnie 3 cm długości. Jak wspomniałam na wstępie – żółwiom tym grozi wyginięcie.
Posty na forum dyskusyjnym:
Żółw błotny cena – Hoduję od kilku lat żółwie i bardzo Ci polecam. W moim sklepie zoologicznym kupiłam żołwie je za 45 zł. Warto pamiętać, że w Polsce pod ochroną jest żółw błotny, ale cena…
Żółw błotny w Polsce – Żółw błotny jest w Polsce wpisany do Czerwonej Księgi Zwierząt, to oznacza, że w naszym kraju zaliczany jest do gatunków zagrożonych. Jego obszar występowania jest duży…
Żółw błotny występowanie – Żółw błotny jest gadem, zaliczanym do rodziny żółwi słodkowodnych. Możemy go także spotkać w naszym kraju. Najczęściej żyje w środkowej i południowej części Europy, a także…