Wśród rodziny żółwi lądowych wyróżniamy między innymi gatunek o nazwie żółw stepowy. Ich naturalnym środowiskiem życia są obszary stepowe na terenie Afganistanu, Iranu, Pakistanu i Uzbekistanu. Żółwie te występują także na terytorium Rosji oraz na terytorium Kazachstanu. Gatunek ten jest gatunkiem często spotykanym w terrariach. Tereny na których żyje żółw stepowy pozostają pod wpływem klimatu kontynentalnego, który jest klimatem z bardzo gorącym i suchym latem oraz z ostrą, mroźną zimą. Takie warunki powodują, że żółwie stepowe wiele czasu spędzają w wykopanych pod ziemią norach. Takie lokum chroni je latem przed upałem, a zimą przed mrozem.

Żółw stepowy – Zdjęcie znalezione na stronie Wikipedia.org

Żółwie stepowe zapadają na zimę w sen, cały okres zimy spędzają właśnie w tych podziemnych norach. Nory te mają wielkość nawet 2 m, rzadko są zamieszkiwane tylko przez jednego osobnika. Największą aktywność żółwie te przejawiają w okresie wiosennym, która jest dla nich między innymi okresem godowym. Pożywieniem żółwi stepowych są głównie rośliny. Żółwie stepowe charakteryzują się oliwkowo-zielonym kolorem karapaksu, na którym znajdują się jeszcze dodatkowo plamy w ciemnym kolorze. W odróżnieniu od innych gatunków żółwi, żółw stepowy ma nie 5, ale 4 palce. Maksymalna wielkość dorosłego samca żółwia stepowego wynosi 23. Samice żółwia stepowego są zdecydowanie większych rozmiarów od samic.

Żółwie stepowe – Zdjęcie znalezione na stronie Wetkros.republika.pl

Jak wspomniałam wcześniej żółwie stepowe są często hodowane w terrariach. Decydując się na posiadanie żółwia stepowego musimy mu zapewnić duże terrarium. Długość terrarium dla żółwia stepowego powinna wynosić przynajmniej 100 cm. W terrarium koniecznie musi znaleźć się świetlówka, która będzie emitowała promieniowanie UVB oraz lampa grzewcza. Dodatkowo w terrarium dla żółwia stepowego musi znaleźć się basen napełniony wodą. Na dnie terrarium należy umieścić warstwę ziemi i piasku, dodatkowo w terrarium sadzimy rośliny i umieszczamy darń. Dna terrarium nie można wysypać jedynie piaskiem, takie podłoże zagraża zdrowiu żółwia. W naturze żółwie stepowe żywią się roślinami, taki sam pokarm podajemy tym trzymanym w terrariach.

Dietę żółwia należy wzbogacać wapniem. Podawanie suplementu wapnia jest bardzo ważne dla ich zdrowia. Pamiętajmy, że żółwiom stepowym nie wolno podawać mięsa. Żółwie stepowe mogą jeść liście popularnego mleczu, liście koniczyny, zioła typu mięta. Od czasu do czasu możemy ich podać ogórki czy pomidory, jeszcze rzadziej podajemy im sałatę. Zakazane jest karmienie ich roślinami strączkowymi, nabiałem i jajkami ugotowanymi na twardo. W okresie lata możemy im podać także maliny, borówki czy truskawki. Na okres lata warto przygotować żółwiom wybieg na świeżym powietrzu. Wybieg ten musi zostać tak wykonany, aby nasz żółw nie został zaatakowany przez psa, ani też aby nie mógł się z niego wydostać. W domowym terrarium powinna panować temperatura 27 stopni Celsjusza. Basen z wodą do kąpieli ustawiamy tak, aby temperatura otoczenia wynosiła 32 stopnie Celsjusza. Pamiętajmy, że żółwi nie należy wypuszczać z terrarium na spacery po mieszkaniu.

Posty na forum dyskusyjnym:

Żółw stepowy sprzedamSprzedam piękny okaz żółwia stepowego. Jest u mnie w domu kilka lat, ale niestety z przyczyn osobistych muszę go oddać. Szukam więc nowego, odpowiedzialnego…

Żółw stepowy cenaOstatnio kupowałam żółwia stepowego, więc chętnie odpowiem Ci na to pytanie. Ogłoszenia możesz znaleźć np. na stronach internetowych. Żółwika możesz również kupić w…

Żółw stepowy nie chce jeśćPo pierwsze nic się nie martw, żółw stepowy czasami przez dłuższy czas może nie chcieć jeść. Czasami dobre mogą być jednodniowe głodówki. Jeśli codziennie go karmiłeś…

Ile żyje żółw stepowyTakie żółwie są coraz bardziej popularne w Polsce, wiele ludzi je hoduje. Już Ci odpowiadam na pytanie ile żyje żółw stepowy. Jeśli będziesz go w trzymał dobrych warunkach, może żyć

Żółw Czerwonolicy - cena, żywienie
Żółw błotny – występowanie, cena

One thought on “Żółw stepowy – ile żyje, cena

  1. Bzdurny artykuł, który wprowadza ludzi w błąd. Żółwiom stepowym nie wolno podawać sałaty!!!!!!! Autor widać jest totalnym amatorem, nie wiem kto pozwolił na publikację takiego artykułu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *